5 TIPŮ NA TO, JAK PŘIPRAVIT NEMOVITOST, NEŽ PŘIJDE FOTOGRAF

05.03.2019

Profesionální fotografie je při prodeji snad nejvyužívanejším prostředkem prezentace nemovitosti. V dnešní době, kdy trh s nemovitostmi vyskočil cenově směrem vzhůru, by profi fotka měla být pracovním standardem každého makléře a měla by prodávajícímu pomoci získat nejvyšší kupní cenu nebo prodej urychlit. Není to ale ledajaká fotka, předchází jí různě náročná příprava, fotograf je schopen využít světla, prostoru a v kombinaci s technikou a postprodukcí vytvoří jedinečné obrázky, které je radost prezentovat. Fotograf ale není kouzelník, Photoshop neposeká trávu, neumyje okna a neuklidí přebtyečné věci. Pojďme se tedy spolu podívat na 5 základních tipů, jak můžete napomoci předprodejní fázi a dům či byt připravit k fotografování. Je to jednoduché, rychlé, velice efektivní a rozhodně... SE TO VYPLATÍ!

1) Úklid

Úplným základem je samozřejmě větší úklid. Jsou to práce, které běžně doma děláme - umyjeme okna, podlahy, setřeme prach, vyleštímě obklady, zrcadla, prosklené sprchové kouty apod. Z každé místnosti přitom odstraníme zbytečné věci. Máte koupelnu plnou lahviček se sprchovým gelem, v kuchyni "výstavku" různých sklenic s potravinami nebo plný pokoj hraček? Pro tentokrát je dejte do papírové krabice a na chvíli odložte stranou. Potom je zase budete moct vybalit :)

2) Úpravy 

Nebojte se i lehčích úprav v interiéru. Výmalbou určitě nic nepokazíte, jen dávejte pozor na barvy, které jsou velmi důležité, vyvolávají totiž emoce a ovlivňují také vnímání prostoru. Je dobré volit světlé tóny, nebo se můžete zaručeně spolehnout na neutrální bílou, která otevře a prosvětlí prostor a dovolí také dodatečně pracovat s barevnými doplňky. Chystáte se už půl roku zapravit prasklou spáru sádrokartonu nebo připevnit uvolněný věšák na ručníky? Do toho! Teď je ta správná chvíle, a to nejen pro samotnou fotku, ale i následné prohlídky se zájemci. Všichni víme, že jde o maličkost. Právě proto je dobré nedostatek vyřešit předem a vyhnout se zbytečným otázkám.

3) Světlo a vzduch 

Světlo dělá pohodu domova, útulno, nesmíme na něj zapomínat. Ideální je světlo přirozené, tam kde schází, můžeme doladit osvětlením umělým. V první řadě stáhněte všechny rolety, otevřete okna dokořán a nechte proudit slunce dovnitř. Nikdo nemá rád temné pokoje plné nepořádku a je ověřeno, že kupec reaguje úplně odlišně na nabídky, které prošly rukama kvalitního makléře a fotografa. Už od začátku se snažíme nemovitost prosvětlit a provzdušnit, to je to nejdůležitější čeho chceme dosáhnout. Ať už je to úklid, výmalba, dostatečné osvětlení, dobře poslouží i živé a řezané květiny... vše směřuje ke stejnému cíli. Dobrý nápad je také dům či byt provonět příjemnou vůní, nebo minimálně zbavit se "vůně" olomouckých syrečků nebo smažených řízků, které byly k večeři dřív než přijde zájemce. On totiž bezpečně tvarůžky nesnáší.

4) Odosobnění

Společným jmenovatelem veškerých aktivit před fotografováním je odosobnění nemovitosti. Co to vlastně znamená? S ohledem na to, že potřebujeme najít co nejdříve kupce, se snažíme nemovitost ukázat tak, abychom dokázali oslovit co nejširší okruh poptávajících. Je tedy potřeba dosáhnout toho, aby zájemce "nemělo co odradit". Velice často se objevují rodinné fotografie, které jsou ale nežádoucí nejen z pohledu samotné inzerce nemovitosti, ale kupec je často vnímá jako zásah do soukromí majitele a víc než na prohlídku se soustředí na to, aby byl už rychle pryč. Stranou nechte také osobní věci, korespondenci, ale i vaše koníčky, pokud to je možné. Boxovací pytel, který visí v pokoji ze stropu, na chvíli ukliďtě. A to terárium s chameleonem... tak to alespoň nějak zamaskujte. Čím míň věcí, tím líp!

5) Zahrada

Pokud prodáváte dům, nezapomeňte také na zahradu. Podle ročního období posekejte trávník, vyhrabejte listí, ostříhejte stromky a živý plot, pokliďte rozházené nářadí apod. Samozřejmě, že toto děláte běžně, zkuste to ale naplánovat tak, aby bylo hotovo než přijde fotograf. 

Tak a teď když máte vše připraveno, nechte zbytek profesionálovi, který si s makléřem doladí interiér, případně vhodně doplní, doporučí rozestavění nábytku aj. a nemovitost nafotí. výsledek vás určitě mile překvapí.

Pozn. Nejčastěji prodáváme vlastní dům či byt, kde sami bydlíme. Nelze tedy být vždy 100%, ale každá snaha se počítá a je lepší než nic. Je dobré se také poradit s odborníkem a podívat se, co má smysl udělat a co je v daném případě zbytečné.

Pozn. Kvalitně lze nafotit i domy a byty v původním stavu, nejen novostavby a kompletní rekonstrukce. 

Některé další příklady těchto fotografií před a po najdete v sekci Služby