Dům a ZAHRADA

06.05.2019

Zahrada je obrovské téma, možná skoro tak velké jako sám dům, ale často bývá trochu opomíjené, nedoceněné a nevyužité. A taky dost konzervativní - trávník a plot z thují okolo pozemku jsou často vrcholem českého zahradnického umění, ostrůvky a "ledvinky" okrasných dřevin vídáme taky naprosto běžně, nedejbože barevné zahradní trpaslíky, žáby, ježky atd.

Podle mého názoru je třeba zahradu plánovat už když řešíme projekt domu s ohledem na její budoucí využití. U novostaveb dnes například pozoruji to, že se bezmyšlenkovitě umístí doprostřed pozemku, nejlépe tak, aby nikde okolo nezbylo kus místa. V tomto směru musím opět zmínit typ dvojdomku, který je pro využití prostoru naprosto ideální, dům zabere minimum pozemku a nakonec nevíte, co si se vším tím vzniklým prostorem počít, aby zahrada nevypadala prázdná.

Podle Ferdinanda je zahrada vlastně taková nadstavba k domu, lze zde vytvořit další "pokoje", zóny určené k nejrůznějším aktivitám dle potřeb majitele tak, aby zahrada nerovnala se jen posekaný trávník okolo domu a majitele trochu nutila pohybovat se i venku. Ruku na srdce, při dnešním životním stylu by to potřeboval každý z nás. Na Ferdinandových zahradách se mi líbí i myšlenka jedlé zahrady, kdy se místo okrasných jehličnanů vysazují jedlé stromy a keře a také spodní bylinné patro z trvalek a bylinek. Tyhle zahrady do jisté míry žijí svým životem a potřebují minimální údržbu. Je to trochu návrat do dob minulých, kdy ty naše české venkovské zahrady vypadaly například takto:

Tuhle zahradu jedné chalupy jsem nedávno navštívila pracovně. Okamžitě na mě dýchla taková ta babičkovská atmosféra, soukromí, klid, trochu divočina. Prostě absolutní opak dnešních sterilních "moderních"zahrad, kterých jsou plné satelity. Nuda.

A tak zakládáme svoji první trochu Ferdinandovu zahradu u našeho domu... můžete se podívat, co je všechno v plánu a jak to nakonec dopadne, tak to se zhodnotí až tak za 5 let :)


Původní návrh zahrady
Původní návrh zahrady

Jak to všechno začalo...

Původní návrh zahrady je starý cca 2 roky, řešil se v době, kdy byly plné ruce práce a plná hlava jiných starostí s rekonstrukcí domu. Nicméně musím říct, že se nakonec od reality příliš lišit nebude. Zahrada má okolo 400 m2. V projektu byl zahradní domek, vyvýšený záhonek, terasa u domu, bazén (nafukovací), kompost, stromy, spousta jedlých keřů a taky kousek trávníku. Zajímavě se vyvinulo téma plot sousedního dvojdomku. V plánu byl gabion, ale nakonec to dopadlo tak, že plot bude živý... ale žádné thuje a ptačí zob... rybíz, angrešt, trvalky, bylinky, slunečnice, okrasné trávy a tak. A dnes bych nejradši podobně řešila i plot na druhé straně. A vůbec:

Proč mezi sebou lidi stavějí ploty???    

Když jsme se do toho letos na jaře pustily, začaly jsme řešit právě ty ploty. Tak že to nejdřív vyřešíme z jedné strany, zplanýrujeme břeh u souseda a postavíme gabion. Hlavně to chtělo rychle jednat, než to zaroste zeleným, to by pak byla skoro džungle. Takto vypadal původní stav.

S postupným kácením a plením a tak dál se začaly objevovat stromy a keře, které jsme nechaly a začaly řešit nějakou tu živou stěnu než nějaký plot... člověk něco ušetří a ještě to hezky vypadá. Tak jsme objely zahradnictví, nakoupily trvalky a keříky a břeh jsme osázely, nasypaly štěpku (recyklujeme!!!). Přibyla jabloň, bylinky, levandule, barvínek, šuškardy, rebarbora a spousta rostlin, co ani neznám. Dost je toho jedlého. Už na následujících fotkách je vidět, jak se ta zahrada časem mění, je dynamická, to by se Ferdovi líbilo a co teprv až to pokvete :)

Březen 2019
Březen 2019
Květen 2019
Květen 2019

Dalšími prvky, které jsme v zahradě řešily, jsou vyvýšené záhony. Překvapivě jednoduché a efektní řešení pro někoho, kdo nepotřebuje lán brambor. A mj. taky cenově přijatelné, když taky přiložíte ruku k dílu. A k plotu jsem si dovolila takovou vychytávku - podpůrnou stěnu z břízy, kde polezou fazole, kiwi, visí rajčata a krmítko pro ptáky.

Kapitola zahradní domek bude také rozsáhlejší, tak jí budu věnovat celý článek. Dozvíte se mj. jak to vychází finančně, co se dá, nedá... Nicméně dům stojí a má hned několik funkcí. Za prvé je možné vnitřní prostory k posezení, dále je tu část na materiál okolo zahrady, ta je zvlášť. Část domku představuje taky pergola pro posezení venku a v neposlední řadě za domem vzniklo dost místa pro umístění věcí na pohled nehezkých :D

Zatím bez střechy, ale funguje!
Zatím bez střechy, ale funguje!

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM: