FINANCOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ

29.04.2024

Nákup nemovitosti patří mezi jedno z nejdůležitějších a nejvýznamnějších rozhodnutí, které můžete v životě udělat. Než začnete, je důležité si stanovit rozpočet, který jste ochotni investovat. Proto je dobré vždy nejdříve zjistit vaše finanční možnosti a poté se můžete pustit do hledání ideální nemovitosti, která splňuje vaše představy a požadavky.

Hypoteční trh je tradičně jedním z klíčových pilířů pro nákup nemovitosti. V posledních letech se hypoteční trh vyvíjí velmi turbulentně z pohledu sazeb, jejichž vývoj ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nich je inflace, kterou se v poslední době podařilo výrazně zkrotit, dále je to také stav energetického trhu a vlivy zahraniční. ČNB v poslední době přistupuje ke snižování úrokových sazeb, což oživuje trh s nemovitostmi. Úroky se pomalu snižují, dostupnost bydlení se tak zlepšuje a více lidí si tedy může pořídit bydlení vlastní. Některé predikce hovoří o tom, že koncem roku 2024 dojde k prolomení magické hranice 4%.

Aktuálně se nacházíme na vyrovnaném trhu, kupní ceny jsou přijatelné, obchoduje se za hotové peníze i s pomocí hypo úvěrů. Se snižováním sazeb ale očekáváme a ostatně i dnes zaznamenáváme, že se kupní ceny nemovitostí budou dále zvyšovat. Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, teď je ta správná doba, je však třeba se dostatečně připravit a vyřešit si financování. Jedině tak máte šanci, že koupíte kvalitní bydlení podle vašich představ. 

CHCETE PORADIT S FINANCOVÁNÍM?