JAK NEDĚLAT PROHLÍDKY

14.03.2019

Zní to jako banalita, prohlídka se zájemcem, na tom přece nic není! Ale chyba lávky, existuje pár pravidel, jak se na prohlídce chovat, resp. nechovat, pokud nechceme potencionálního kupce ztratit. Toto jsou nejčastější chyby, kterých se dopouští prodávající při prohlídkách. Pokud chcete kupce získat, určitě se jich vyvarujte. 

1) Nepořádek

První dojem dělá obchod. Je proto dobré před prohlídkou alespoň základní věci pohlídat, uklidit přebytečné věci, v kuchyni nádobí, boty schovat do skříně apod. Je dobré pořádně vyvětrat, ale ne tak, aby byla úplná zima, pokud je šero, rozsvítit, nebo případně roztáhnout závěsy a pustit domů slunce. Příjemná vůně také dojem nepokazí. Chceme ukázat pohodu domova. Nechme zájemce představit si, jak např. v bytě žije on sám... Ano, on sám, ne vy. Viz bod 2.

2) Mlčeti zlato!

Krátké ale výstižné. Lidé jsou různí, každý reaguje na jiné podněty, někdo mluví hodně, někdo vůbec, někdo se ptá, jiný ne. Co je ale důležité, je držet se vždy na faktické rovině. Tzn. odpovídat pouze věcně např. na technické dotazy a příliš se nerozvášňovat o tom, jaké byly vaše plány s bytem než jste se rozhodli jej prodat. Co mělo být kde, jak byste to dělali vy apod. Důležitý je zájemce, dejte mu prostor udělat si svou vlastní představu. Dalším častým nešvarem je vypravování... rodinných příběhů, historek týkajících se nemovitosti, rekonstrukce apod. Například nedávno jsem si na prohlídce vyslechla něco v tomto smyslu: ... "víte oni nám teď vykradli garáž, tak jsme museli dát do domu nájemníka, aby to tu hlídal"... Pomoc!!! Tohle se opravdu dá těžko žehlit.

Pokud neproběhne přímo takováto tragédie, může se také lehce stát, že zavadíme o nějaký detail, kterého se zájemce chytí a pitvá. A on bude hledat to stéblo, nemovitosti jsou drahé a bude vás chtít někde nachytat. Pokud mu dáte k tomu šanci.  

3) Děti, zvířata

Na prohlídku nepatří ani pes ani brečící mimčo. Pokud je to technicky možné, pošlete je na procházku, aby měl zájemce klid na prohlídku vaší nemovitosti a nerozrušoval se třeba tím, že on je zrovna kočičí typ a psy nemá rád (nechápu to, ale opravdu existují i takoví lidé) nebo má na ně rovnou alergii. Kupci je to někdy už i bez toho nepříjemné, že vám narušuje soukromí, a spíš než bytu se věnuje tomu, aby už byl pryč... a takový vám už nezavolá.


Pokud se chystáte na prohlídku, zkuste si tyto věci pohlídat, něco tomu dejte a budete mít jistotu, že jste pro úspěch udělali maximum. A že se to kupci i tak nelíbilo? Pak to nebyla nemovitost pro něj! Ale to už bychom zabrousili do samotné prezentace... o tom jindy :) Nebo spíš stále?