JAK NA NÁKUP STAVEBNÍHO POZEMKU

08.03.2021

Chcete si koupit pozemek, na kterém budete stavět rodinný dům? Řekneme vám, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Zde jsou základní fakta, se kterými se můžete setkat.


Jaký je právní stav pozemku?

Pokud chceme koupit pozemek, musíme nejprve zjistit informace o charakteru a majiteli pozemku. Tyto informace zjistíme na katastru nemovitostí, kde zjistíme, zda je prodávající opravdu majitelem daného pozemku a zda má příslušná oprávnění k prodeji. Při nakládání s nemovitostmi je třeba souhlasu všech jejich majitelů. A to nevyjímaje společného jmění manželů. Je třeba zdůraznit, že situací, kdy je majitelů nemovitosti více, rozhodně nejsou ničím neobvyklým.

Další užitečné informace, které jsou na těchto stránkách k nalezení, se týkají omezení, která se k pozemku váží - např. věcná břemena, hypotéky, zástavní práva, aj. Pokud tyto informace o daném pozemku zaznamenáte, je nezbytně nutné vyřešit je ještě před koupí pozemku. 


Je pozemek skutečně stavební?

Tuto informaci nám poskytne platný územní plán, kde je přesně stanoveno, na kterém pozemku můžeme stavět a na kterém ne.

Každá obec má zpracovaný svůj územní plán, který je buď zpřístupněn na internetových stránkách obce nebo je veřejně přístupný na obecním úřadě. Zároveň má každý územní plán svá specifika.

V některých lokalitách vám nepovolí plochou střechu, na některých máte přesně předepsaný sklon sedlové střechy a někde mají přesně předepsanou zastavěnost pozemku (kupříkladu je docela běžné, že svůj pozemek můžete zastavět pouze ze 30% či 40%).

V grafickém znázornění územního plánu taktéž lehce zjistíte, které části obce jsou vedeny například jako záplavová území, ochranná pásma (vysoké napětí, vodní tok nebo plocha, les, aj.). Při plánování budoucího bydlení jsou to jedny z nejzásadnějších informací, které by si měl každý kupující ověřit. Všechna tato omezení totiž přesně definují limity budoucí stavby, přes které, jak se říká, "nejede vlak".

NABÍDKA NEMOVITOSTÍ


A co inženýrské sítě?

Jednou z prvních otázek při obhlídce pozemku by mělo být, zda je pozemek zasíťovaný.

Jde zejména o kanalizaci, vodovod, plyn, elektřinu a optické sítě.

V ideální situaci jsou všechny inženýrské sítě dotaženy k hranici pozemku a jsou zkolaudovány. V takovém případě máte vyhráno.

Pokud nejsou sítě zkolaudované, není možné získat patřičné stavební povolení. Pak zůstává jediná cesta jak z toho ven, a to dodatečně požádat o jejich zkolaudování. Což není ani snadné, ani levné.

Pokud nejsou sítě dotažené až na hranici pozemku, je třeba na stavebním úřadě zjistit, kde jsou nejbližší přípojná místa. Následně dotáhnout sítě až k místu stavby. Zbudování sítí může samotnou výstavbu domu protáhnout klidně až o několik měsíců. Nehledě na větší finanční zátěž.

Další neméně důležitou informací je, zda je pozemek napojen na veřejnou komunikaci.

V opačném případě se vám totiž může lehce stát, že budete muset vyjednávat s městem, obcí či sousedem o zpřístupnění pozemku, což vaše budoucí plány zase o něco zkomplikuje.

Závěrem je třeba říct, že informací, které je třeba zjistit před samotným získáním pozemku, je opravdu mnoho. Většině problémů se ovšem dá předcházet, pokud víte, jak na to. Proto je nejlepší cestou svěřit se do rukou odborníka, kromě analýzy pozemku vás totiž čeká ještě celá realitní transakce.

Využijte našich konzultačních služeb nebo si domluvte termín schůzky a my vám představíme službu pro poptávající klienty - Tvůj realitní makléř. Vzhledem k aktuální situaci jsme pro vás k dispozici samozřejmě také online.

NEVÍTE SI RADY?

Vyplňte kontaktní formulář, rádi Vám poradíme.