POVEDENÉ REKONSTRUKCE NA ŠUMPERSKU

04.04.2019

Už nějakou dobu odebíráme pravidelně časopis Můj dům, kde jsem kromě nejrůznějších aktuálních trendů v bydlení, nových technologií ve výstavbě atd. sledovala se zájmem rubriku p. arch. Rampicha, který se v každém čísle vypravil do jiného koutu naší vlasti, aby omrknul zdejší architekturu, přiblížil některá lokální stavební specifika apod. Zpočátku jsme u jeho vybraných příkladů převážně tedy rodinných domů mohli zaznamenat palce nahoru i palce dolů. Pochopitelně po určité době už jsme vídali výhradně palce nahoru... tak já nevím, ale přiznám se, že mě to moc nepřekvapilo :) K mé nelibosti ale nedávno rubrika zmizela z časopisu úplně. Rozhodla jsem se tedy, po vzoru pana architekta, podívat se i na ten náš region, na který se v rámci časopisu nedostalo. Tedy, já už ho mám celkem zmapovaný, ale chtěla bych ukázat i vám, že za hezkými věcmi ani nemusíte příliš daleko. Přidržím se také z jistých důvodů filozofie palců nahoru, co se mi nelíbí, to si nechám pro sebe :) Pro začátek jsem vybrala kategorii rekonstrukcí rodinných domů, ne úplně nezištně, protože jsem sama potřebovala inspiraci, a tak jsem si začala všímat daleko více. Moje laické oko zaujaly tyto domy:          

Rodinný dům v Olšanech
Rodinný dům v Olšanech

Tento rodinný dům najdete v obci Olšany, jde o poměrně velký objekt, ale jak vidíte, i staré domy je možné zmodernizovat tak, že jsou téměř nerozeznatelné od nového domu. Otázka samozřejmě je, jak velká investice tohoto krasavce stvořila. Osobně se mi velmi líbí kombinace šedé, bílé a dřeva... no nádhera.

Rodinný dům Zvole
Rodinný dům Zvole

Obdobný typ nemovitosti, jak je to v předchozím případě. Opět velký dům a také moc povedený. Nenápadný, čistý, zapadne pěkně do krajiny. 

Chalupa Žárová
Chalupa Žárová

Tuhle perníkovou chaloupku jsem objevila nedávno v Žárové po cestě na Pusté Žibřidovice, kdy jsem jela z druhé strany. Občas měním zajeté trasy a jsem ráda, když na mě vykoukne něco podobného. A zrovna krásně svítilo podvečerní sluníčko, tak jsem se rozhodla vyvinout aktivitu a otočit auto... aspon na fotku. Krásná práce.

Chata Dolní Bušínov
Chata Dolní Bušínov

Procházím se takhle po Bozeňově, mám ještě čas, než budeme fotit chalupu na prodej. Mám s sebou děcka, aby si trochu pohrály na hřišti a vytáhly paty z domu, už je srpen a tu školu už fakt potřebujou. Na Bozeňově jsem nebyla už pár let a jde vidět, že to tady žije. Přímo u dolní nádrže na mě vykoukne něco, co mě úplně dostalo. V jednoduchosti je krása... nádhera. Takhle si to představuju.