PRODEJ NEMOVITOSTI KROK ZA KROKEM

11.03.2019

Chcete prodat nemovitost a zajímá vás, na co vše se připravit? Zjednodušeně si projdeme celý proces na příkladu prodeje mého oblíbeného rodinného domu. 

1) Prezentace nemovitosti

Jeden z nejdůležitějších kroků, který se nevyplácí podcenit. Ať jde o přípravu samotného domu, profesionální fotografie, umístění na realitní servery na internet či do novin. Poměrně novou povinností prodejce je uvést hodnotu energetické náročnosti budovy. Nemáte štítek zpracovaný? Bude potřeba jej k prodeji zajistit.

2) Prohlídky se zájemci

Potenciální kupec chce vždy nemovitost vidět na vlastní oči, to je bez debat. Drnčí vám ale neustále telefon, zájemci k vám chodí v zástupech a nic z toho? Někde bude chyba... Je dobře nastavena kupní cena? Mají zájemci veškeré potřebné informace? Nebo jich naopak mají až nad hlavu? I prohlídka je specifická záležitost a je třeba vědět, jak na to.

3) Rezervace nemovitosti

Prodej nemovitosti vyžaduje vždy nějaký čas. Proto když se objeví kupec a jsou dohodnuté podmínky, je třeba je dát na papír, aby celý obchod tak, jak začal, tak také skončil. Protože to může být třeba za měsíc, za 3 měsíce nebo taky za půl roku. A za tu dobu se může mnohé změnit. Nelze žít půl roku v krabicích a doufat, že už ta hypotéka bude snad vyřešená.

4) Podpis smluvní dokumentace

Jakmile jsou sjednány detaily prodeje, termín předání, úhrady kupní ceny, forma úschovy peněz atd., přistupujeme k podpisu kupní smlouvy, smlouvy o úschově a dalších potřebných dokumentů. Je více než žádoucí se v tomto případě obrátit na právníka, který dokumentaci připraví a eliminuje tak rizika, která z prodeje plynou pro obě smluvní strany.

5) Přepis na katastru nemovitostí

Smlouvy jsou podepsány a peníze dorazily do úschovy. Přichází pokyn k podání kupní smlouvy na katastr nemovitostí a dochází k přepisu vlastníka a následnému uvolnění kupní ceny prodávajícímu.

6) Předání nemovitosti kupci

Při oficiálním předání domu dochází ke kontrole, zda je vše tak, jak bylo sjednáno. Důležitým bodem je také zaznamenání stavů energií do předávacího protokolu, který slouží pro jejich přepis a vyúčtování. Prodávající předá klíče, dokumentaci k domu (např. revize, projekt, záruční listy aj.) a zajistí odhlášení trvalého bydliště či sídla firmy. 

7) Podání a úhrada daně z nabytí, daň z nemovitosti

Daň z nabytí byla v roce 2020 se zpětnou platností zrušena. Do konce ledna je kupující povinen přihlásit se k roční dani z nemovitosti.