PROVIZE

17.06.2019

Nejsprostější slovo v realitním byznysu je bezesporu provize. Jak to tedy je s provizemi realitním kancelářím a co se pod tímto pojmem vůbec skrývá? Na to se podíváme dnes.

Realitní makléři prodávají nemovitosti a za své služby od svého klienta inkasují provizi. Někteří makléři nastavují provizi procentuálně, lze se ale také dohodnout na pevné částce. Na provizi by měl mít makléř nárok, až jakmile úspěšně uzavře obchod = PRODÁ.

Oficiální zdroje hovoří tak, že provize by se měla pohybovat řádově okolo 4-5% z kupní ceny bez DPH (DPH je 21%). Toto lze považovat za částku v mezích naprosté slušnosti. Je ale třeba také vědět, za co vlastně platím a které služby v rámci provize mohu očekávat.

Je totiž rozdíl mezi makléřem, který si nechá poslat fotky od soukromníka a zveřejní je s marží zdarma na bazoši a možná obchod nějak "doklepe" a makléřem, který detailně rozebere s klientem situaci, pomůže nastavit kupní cenu, nemovitost připraví pro fotografa a video, nastaví strategii prodeje, zpracuje kvalitní prezentaci na placených webech za účelem dosažení nejvyšší kupní ceny, zpracuje průkaz energetické náročnosti budovy, zajistí kvalitní právní servis, finance, vzájemnou návaznost realitní transakce, jednání s úřady, předání nemovitosti, přepis energií a zkrátka vše, co s prodejem souvisí.

Nikdo totiž nedokáže dopředu odhadnout, jak se bude prodej vyvíjet, často během transakce narazíme např. na problematiku daní, družstevního bydlení, legalizací staveb, obecně otázky stavebně-technického charakteru, územního plánování a spousty dalších věcí. Prodeje nemovitostí jsou stále komplikovanější, kupující jsou výborně informováni a je pro ně snadné nachytat samoprodejce na švestkách - samozřejmě s cílem snížit kupní cenu. Z praxe vím, že se poslední dobou téměř nelze obejít při prodeji bez právních rad - ať už se týkají nesprávně zakresleného stavebního pozemku, problémy s nájemníky nebo se sousedem, který vyhrožuje majiteli odpojením energií - toto vše aktuálně se svými klienty řeším. Ruku na srdce, toto vše jsou věci, se kterými smrtelník nepřichází do kontaktu, neví, jak na všechny reagovat a může lehce dojít k chybě, která se může také dost prodražit.

Velice zjednodušeně řečeno, pokud si vyberete dobře svého člověka (makléře), který pracuje pro vás a ne výhradně pro svou provizi, jak tomu bohužel často bývá, jednoznačně na tom vyděláte. Dosáhnete nejvyšší cenovky, obchod proběhne bezpečně, bez zbytečného stresu. Informace ale nejsou zadarmo, i makléři jsou normální lidé a živí své rodiny a hlavně umí svoji práci dělat. A to je potřeba ocenit. Je třeba si také uvědomit, že i bez provize, bez realitky a beze všeho prodej nemovitosti něco STOJÍ! Právník, inzerce, fotky, poplatky katastru atd. atd. Už dávno neplatí, že stačí dát pár fotek na internet a samo se prodá. Doba jde dopředu a je třeba na to reagovat.

Proto si nenechte nic namluvit, zajímejte se o reference svého makléře, ptejte se, jakým způsobem pracuje a co vše provize obsahuje.

Lidé mají tendenci neustále šetřit a spořit, nakupovat v akcích, slevách, a potom svěří prodej toho nejcennějšího majetku někomu a vůbec neví komu a co se vůbec bude dít. Tak by to určitě nemělo být, vše by mělo být jasné už před samým prodejem.

Přeji krásný den a kdyby vás zajímalo, jak je to s provizí u mě, ráda vám vše vysvětlím.