PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOVY (PENB)

16.05.2019

Průkaz energetické náročnosti (PENB) budovy je dokument, se kterým se dnes setká nejen každý stavebník, ale také většina prodejců nemovitostí. Tento "energetický štítek" všichni dobře znáte z nové lednice, pračky apod. Každý ale neví, že se jedná o zákonnou povinnost prodávající strany při realitní transakci. 

Prodávající má povinnost při prodeji nemovitosti a dokonce i při jejím pronájmu, nejpozději v den podpisu smlouvy kupci předložit zpracovaný průkaz. Už při inzerci je prodejce povinen uvádět energetickou třídu. V opačném případě riskuje pokutu, která může dosáhnout výše až 100.000 Kč.  

Průkaz zpracovává energetický specialista a platí po dobu 10 let (pokud nedošlo k výraznému zásah do nemovitosti a energetická náročnost se tedy změnila). Existuje několik výjimek, kdy průkaz zpracován být nemusí. Zjednodušeně řečeno je to např. při prodeji rodinného domu, který je starší r. 1947, dále objekty do 50 m2 energeticky vztažné plochy, náboženské budovy, družstevní byty (zde se převádí pouze práva), rekreační objekty, které se nevyužívají celoročně. U bytů v OV má povinnost zpracovat PENB společenství vlastníků, pokud ho nedodá, lze PENB nahradit tříletým vyúčtováním energií pro daný byt.

Někdo možná může mít pocit, že investice do PENB je zbytečnost, není to ale rozhodně tak. V celkovém objemu obchodu se několik tisícovek snadno ztratí a vyhnete se případným nepříjemnostem, které pramení z nesplnění povinnosti.

Svým klientům standardně nabízím vypracování PENB v rámci provize ZDARMA, a proto se vůbec nějakým co by, kdyby, nemusíme zabývat :)