VLIV ZDRAŽOVÁNÍ ENERGIÍ NA PRONÁJEM NEMOVITOSTÍ

11.10.2022

Energetická krize z léta loňského roku způsobená nastartováním ekonomiky po lockdownech se od útoku Ruska na Ukrajinu ještě více prohloubila. Ceny plynu i elektřiny vystřelily vzhůru, oproti loňskému roku se jedná o násobky. Zdražování se týká zákazníků, kterým končí fixované úvazky, postupně se ale dotkne nás všech.

Nejohroženější jsou noví zákazníci, pro ty mají dodavatelé ty nejvyšší ceníky. Bez debat se jedná o nové majitele nemovitostí, ti si na sebe energie prostě přepsat musí. Ale jak je to s nájemci?

Nájemce může hradit úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním nemovitosti buď přímo majiteli, který mu je po zúčtovacím období vyúčtuje dle spotřeby, nebo si na své jméno uzavře smlouvu o odběru elektrické energie a plynu s příslušnými dodavateli těchto energií. Která možnost je lepší? Obě mají své příznivce i odpůrce, ovšem vzhledem k vysokým cenám energií je třeba obě varianty zvážit o to důkladněji, než se pro některou z nich rozhodnete. Vyplatí se přihlédnout k aktuální situaci a poslechnout zdravý rozum. Například, jestliže má majitel s dodavateli energií uzavřenou smlouvu fixovanou s výhodnějšími sazbami ještě na dostatečně dlouhou dobu dopředu, určitě bude lepší, když mu bude nájemce hradit zálohy, které si následně vzájemně vyúčtují dle spotřeby.

Vysoké zálohy na energie ale přináší pro majitele další zamyšlení, a to při stanovování výše nájemného. Uvedeme příklad. Zrekonstruovaný byt 2+1 jste dosud pronajímali za měsíční nájemné ve výši 12.000 Kč a zálohy na služby ve výši 4.000 Kč, z nichž 2.000 Kč činily zálohy na elektřinu, které platil předchozí nájemce přímo dodavateli elektrické energie. Teď chcete byt opět pronajmout, ale vzhledem k tomu, že byt je vytápěn elektrickými přímotopy, bude nová záloha na elektřinu činit 8.000 Kč. Asi budete souhlasit, že zaplatit za stejné bydlení měsíčně 16.000 Kč nebo 22.000 Kč je už velký rozdíl.

S tím souvisí i dost zásadní věc, a to způsob vytápění nemovitosti. To je velké téma, které i my v oblasti realit řešíme, protože na ně nyní hledí nejen nájemci při výběru nájmu. Aktuální situace je nová úplně pro všechny, čelíme novým otázkám a budeme muset produkovat nová řešení a dívat se z jiných perspektiv. A stará dobrá tuhá paliva opět přichází do kurzu.

Kdy Vám končí fixace?

Za kolik bydlíte vy?

Pokud pronajímáte nebo zvažujete pronájem nemovitosti, dejte vědět, rádi s vámi vymyslíme optimální řešení.