Projekt LoweCost♥

17.02.2020

Vážení přátele, pokud jste v poslední době zaznamenali naši aktivitu ohledně rekonstrukce bytu na Instagramu a Facebooku a zajímá vás k tomu něco víc, je tento článek určen přímo pro vás. O co tedy jde?

V poslední době se dost hovoří o nedostupnosti bydlení, o tom jak jsou nemovitosti drahé a je taky problém s řemeslníky a podobně. To všechno je pravda, proto jsem neváhala, když jsem narazila na nabídku bytu 1+1 v obci Sudkov, kterou velmi dobře znám. Cena 470.000 Kč je v porovnání s ostatními nabídkami více než zajímavá, nicméně nemovitost, ve které se bytová jednotka nachází působí na první dojem ne až tak zajímavě a navíc jde o tzv. okál čili dřevostavbu. Ale jako člověk znalý lokality a místních poměrů jsem věděla, že to až taková hrůza není a byt jsme tedy koupili s tím, že ho dáme dohromady a bude v něm bydlet brácha, který platil nájem v Šumperku dostatečně dlouho na to, aby pochopil, že to je fakt dobrej nápad.

3 měsíce se nic nedělo... a jak se udělal trochu čas a ztratili jsme nervy, tak jsme si prostě řekli, že to zkusíme sami, něco za sebou už máme a zbytek nějak dopadne. Projekt LoweCost vznikl až na místě - jen tak z hecu jsme si řekli, když nám to tak odsejpalo, že to dáme za měsíc a taky do 100.000 Kč. A proč vlastně LoweCost? Minimální náklady a s láskou, neboť co si člověk udělá sám, k tomu má tak trochu jiný vztah než když naběhne firma, všechno zařídí a vy pak přijdete do hotového. Začali jsme 25. 10. 2019 a za měsíc by se dalo říci, že je rekonstrukce kompletní. Ona se nám ta rekonstrukce trochu zvrhla a zahrnuli jsme tam taky vybavení a byt jsme za měsíc uvedli do stavu "dones si čemajdan a můžeš bydlet". Takže to jde... jenom chtít. A takhle jsme to udělali...

Cílem bylo vyrobit nízkoúdržbové pohodlné moderní bydlení na prostoru 40 m2 tak, aby bylo všechno funkční, byly zajištěny úložné prostory s ohledem na potřeby a rozpočet mladého kluka.

1) Za prvé - vyklidit

Vzhledem k tomu, že šlo o byt, který byl v podstatě k užívání, ale ne úplně ve standardu, který by vyhovoval bydlení pro mladého člověka, bylo třeba nejdřív všechno vyčistit. Zapřáhli jsme vozejk a nejdřív vyhodili starý nábytek, tapety, kuchyň, koberce, vytrhali starou elektřinu, sundali všechny lišty, parapety, vymlátili sprcháč z koupelny a zavezli do sběrnýho dvora, kde už mi beztak chystaj zlatou kartu a neprokazuju se občankou, ale úsměvem.

2) Nakoupit u spolehlivého dodavatele

Zlatou kartu už mám i u pana Švestáka ve Stavebninách Sudkov, tentokrát jsme to měli i za rohem, takže výhoda, že se nic nemuselo tahat přes půl okresu. Ve stavenbinách jsme utratili přesně 17.889 Kč za materiál na celý byt. Byly to například lepidlo, perlinka, rastry a SDK desky, kanalizační potrubí, OSB desky, minerální vata, fajnová omítka, beton, různé nářadí, kontrolní dvířka, montážní pěna a veškerý spojovací a zapravovací materiál na omítky a sádroše atd. atd. Začalo se konstrukcí na sádrokarton a lepidlem s perlinkou na stěny, celkem asi 100 m2. Potom jsme pokračovali natahováním a filcováním fajnové omítky, zapravit okna a namontovat nové vchodové dveře (které vyšly na sympatických 1500 Kč) mezitím bylo potřeba nachystat částečně novou elektřinu, vysekat a usadit krabičky a protáhnout kabely. Elektřina, musím říct, byla raz dva, dřevostavba je v tomhle směru super na montáž... žádný vrtání, hmoždinky, spáry, kde nic nedrží... prostě všechno na vruty a je to. Dál bylo potřeba izolovat stropy a zaklopit sádrokarton, zatmelit, vybrousit a vymalovat. Celá tahle akce trvala zhruba 14 dní a víceméně jsme si vystačili sami, sem tam poradil elektrikář a obkladač, kterému jsme nachystali i celou koupelnu.

3) Voda

Asistence byla potřeba až při zapojování nové vody. Průtokáč byl nesmyslně připojen přímo ve sprcháči, tak jsme vymysleli, že všechny rozvody schováme za SDK desku na WC. Rozšiřovaly se taky odpady. 2 návštěvy vodaře vyšly na 2000 Kč. Materiál - roháčky, hadice, šroubení a různé věci nakupuju zásadně v Unipro v Šumperku, kde obsluhuje taková sympatická paní, která mi pomůže vždycky, když pro něco jedu a nevím pro co. Vysvětlím, co potřebuju a vyřízeno. My holky si rozumíme :D

4) Elektřina - to z čeho mám vždycky největší luft.

Tentokrát proběhla úplně bez problémů, povedlo se totiž sehnat nejlepšího elektrikáře Mirečka, kterýmu nic nevadí, nenadává nám, že jsme koupili špatný zásuvky a udělá všechno, co po něm chceme. Na to nejsem moc zvyklá. Elektrověci nakupujeme v Šumperku u Janči, a to výhradně v horním patře u Nikči a Simči, kde taky vždycky pořídíme všechno v pohodě a hlavně rychle... není to náhoda? Holky taky navíc tu naši práci sledovaly a myslím, že nám docela fandily :D Elektřina na bytě vyšla všehovšudy na 8.000 Kč, včetně kabelů, krabiček, zásuvek a vypínačů. Rozvaděč jsme nechali stávající, použít se dal v pohodě. Co se týká světel, tak ty jsme poprvé nakupovali v Polsku - na zkoušku. Byla jsem docela překvapená, ikdyž nevím proč, že nám bodovky do celého bytu (11 větších a 3 malé do koupelny) vyšly na polovinu, tzn. nějakých 2.500 Kč.

5) Polsko

Tajná zbraň. Jak zrekonstruovat byt do 100.000 Kč? Zajeďte si do Polska. Celkem jsme se tam ukázali 2x, a to v Castoramě v Nyse a Leroy Merlin v Klodzku. Cesta hodinku a půl a myslím, že se to dost vyplatí (bohužel). Poprvé, hned na začátku jsme pořídili celkem slušnou kuchyň, i s deskou za 7.200 Kč. Dál dřez imitace granitu s baterií za 1.800 Kč. Samozřejmostí jsou obklady a dlažba... koupelna a WC dohromady cca 4.500 Kč (další 4.500 Kč jsme zaplatili za obkladače, a to včetně kurzu obkládání, protože on už to dělat NEBUDE! :D, takže spárování a dlažba na WC zbylo na mě). Dál jsme pořídili žebřík do koupelny za 1.800 Kč a vůbec vybavení celé koupelny - odtokový kanál za 1.500 Kč, umyvadlo s baterií, skříňkou a samostatnou skříní na zeď celkem za 3.000 Kč. Nakoupili jsme taky za pár peněz koupelnovou baterii se sprchou.

Podruhé jsme vyrazili hned do obou obchodů zároveň. Výhodně se dá totiž koupit taky PVC - zase za půlku. Podlaha do celého bytu včetně lišt vyšla asi na 7.000 Kč. Lino je na pokládání úplná pohoda, no a lišty... pěkně na vruty. V bytě se topí elektrickými přímotopy, nakonec zbyl prostor na to, abychom pořídili nové, silnější asi za 1.700 Kč kus. Dál jsme pořídili barvy - hořčicovou do kuchyně, modrou do obýváku a imitaci betonové stěrky na WC (a ta vypadá moc dobře!).

6) Bazoš

Výborně se nakupuje taky na Bazoši. Cestou do Polska jsme vyzvedli myčku za 2.500 Kč, sehnali jsme taky novou indukční dvouplotýnku za 1.800 Kč a troubu za 1.500 Kč jsme vyzvedli po cestě do Ikey. Celá kuchyň s vestavnými spotřebiči tak vyšla asi na 15.000 Kč. Při montáži kuchyně jsme museli na jedno dopoledne využít asistenci odborníka (Macáka), který nám pomohl doladit rozměry a usadit spotřebiče, aby všechno pasovalo. Pro zajímavost, jako záda kuchyně jsme použili OSB desku, která mj. vypadá dost atraktivně a tenhle prvek jsme se rozhodli použít napříč celým bytem. Na chodbě tvoří podklad kari sítě, která slouží jako věšák na oblečení a do obýváku jsme z nich vyrobili poličky a "obývákovou stěnu".

7)Ikea

Ikea opět nezklamala pro nízkorozpočtové řešení malých prostor. Pořídili jsme rozkládací otoman do obýváku, 2 šatní skříně, stůl a židle do kuchyně, konferenční stolek a 2 bobky, noční stolek a různé doplňky a vybavení do kuchyně celkem za 15.000 Kč.

8) Montáž a finále

Cca během 4 dní jsme namontovali kuchyň, veškerý nábytek, osadili koupelnu, položili podlahy, zalištovali, namontovali rolety do oken, doladili detaily a máme hotovo. Rozpočet se zastavil někde mírně nad 100.000 Kč, což se ale snad dá pochopit s ohledem na to, že se nám podařilo byt i vybavit.

Kromě občasné výpomoci elektrikáře, vodaře a obkladače jsme to zvládly samy ve 2 (ženskejch) občas ve 3. Stálo nás to měsíc života, ale stálo to za to, zase jsme se toho dost naučili. Pokud se vám výsledek líbí, zkuste to taky... a díky, že jste dočetli až sem.

Proč je dobré dělat vizualizace a půdorys se dozvíš zde.


SLEDUJ NÁS NA INSTAGRAMU:

Objednejte si naše služby

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.